Jak naučit batole chodit na nočník

Obsah článku:
  1. Chvalte!
  2. Chronická zácpa
Jeden z životních milníků vašeho dítěte ¨- chození na nočník - je také jedním z nejvíce frustrujících. To, že vaše dítě neumí jezdit na odrážedle, či neumí plavat se během věku tak nějak vyřeší samo. Ale tato důležitá součást hygieny je jen na nás rodičích, a pokud máte tvrdohlavé dítko, užijete si spoustu stresu. Víte, jak naučit vaše dítko chodit na toaletu? Zásada číslo jedna – hlavně klid. Nácvik chození na toaletu je frustrující, počůrané tepláčky, loužičky všude, dítko si vzpomene, že potřebuje čůrat uprostřed dálnice. O počůraných prostěradlech, nekonečném praní, ani nemluvě. Také se často stává, že když konečně zvítězíte, dítko nastydne a veškeré těžce získané návyky jsou ty tam. Některé děti se snadno naučí chodit na nočník vykonávat malou potřebu, ale když potřebují „na velkou“ prostě mají pocit, že to patří do plenky. Každé dítko je jiné a vy musíte mít opravdu pevné nervy, abyste nakonec nezačali na svého drobečka frustrovaně křičet. Jednorázové plenky nejsou levnou záležitostí, a tak je i ve vašem finančním zájmu, aby vaše dítko chodilo alespoň čůrat na nočník, co možná nejdříve.

Chvalte!

Vaše dítě je jedinečné, nesrovnávejte jej s dětmi z okolí, co na tom, že sousedovic Maruška už chodí sama, nechte vašemu dítěti jeho tempo. I malý úspěch je třeba oslavit způsobem, jakoby vaše dítko vyhrálo olympiádu. Chválení ještě nikoho nezabilo. Motivujte vašeho potomka. Za každou jednorázovou plenku, kterou ušetříte. Dbejte na dostatečný pitný režim, posaďte jej na nočník po ránu, klidně na nočník posaďte i jeho oblíbeného medvídka, či panenku. Musíte si být jisti, že vaše batole ví, co se od něj předpokládá. Můžete malé chlapce motivovat k vykonání potřeby, že až bude velký, bude moci čůrat ve stoje jako tatínek. Jiné děti rády k čůraní nějaký příběh, historku. Pamatujete na film: „Kdopak to mluví“? Tam malému Mikovi vysvětlili, že záchod je rád, že do něj někdo čůrá. Také mu zpívali „čůrací písničku“. Fantazii se meze nekladou a jen vy znáte své dítě nejlépe, takže budete nejlépe vědět, jak na to. Obecně se říká, že je nejsnadnější naučit děti čůrat, když běhají nahé v létě na zahradě. To, že vykonaly svou potřebu, si snáze uvědomí. Dnešní jednorázové plenky jsou opravdu kvalitní a velmi dobře sají, a tak mnohdy dítě ani neregistruje, že nějakou potřebu dělá. To však neznamená, že budete své dítě nechávat v promočené plence dlouho, aby jej studila. Pokud chcete jít touto cestou, řešením jsou látkové plenky, které zastudí, dítě si uvědomí, že čůralo. Ale látkové pleny také dostatečně rychle vyměňte, u větších dětí jsou opruzeniny opravdu bolestivé.

Chronická zácpa

Některá batolata mají potíže s vykonáním velké potřeby, díky tomu, že zavádíte nové a nové příkrmy, dost často mají zácpu a mají v hlavičce vsugerováno, že je to na nočníčku bude bolet. Volte stravu, která je bohatá na vlákninu, občas dopřejte svému drobečkovi švestkový džus, přidávejte prebiotika a probiotika.

Publikováno: 09. 12. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková