Jak pomoci dítěti, když nechce prášek, nebo jak na průjem

Panebože, průjem! Už jen z toho slova se rodiče mohou otřást. A přiznejme si, že přimět dítě, aby si vzalo léky, je boj sám o sobě. Co tedy dělat, když vaše dítě odmítá brát léky proti průjmu? Nebojte se, milí rodiče! Nejprve si rozebereme několik zábavných a účinných tipů.

Zaprvé, pokud jde o průjem, musíme se ujistit, že jsou naši nejmenší hydratovaní. To znamená dostatek tekutin, a ne jen tak ledajakých – mluvíme o vodě a elektrolytových nápojích. Je nám líto, děti, limonády a džusy jsou zakázány!

Pokud jde o výběr léčivého prostředku pro vaše dítě, je třeba mít na paměti několik věcí. 

  • Především jim nedávejte léky, které jsou určeny pro dospělé. Vybírejte přípravky určené speciálně pro děti a vždy zkontrolujte dávkování. 
  • Nezapomeňte, že přípravek by měl mít vysokou bezpečnost pro dítě a minimum kontraindikací. 
  • Nezapomeňte si přečíst mechanismus účinku léku, který plánujete použít k zastavení průjmu. Nechcete přece dát dítěti něco, o čem nevíte, že ne? 
  • Zvláštní výhodou, kterou je třeba zdůraznit, je komplexnost: úleva od nadýmání, křečí a častého vyprazdňování.
  • Vyhněte se přípravkům s  přídatnými látkami - žádný cukr, žádná divná barviva, žádný lepek a už vůbec ne zbytečné konzervační látky. 
  • A pokud má vaše dítě alergie, nezapomeňte vybrat léky, které nevyvolávají alergické reakce.

Přiznejme si však, že i přes všechna tato doporučení může být snaha přimět dítě k užívání přípravků jako honit kočky. Co tedy dělat? 

Trik obrácené psychologie

Obrácená psychologie někdy dokáže na děti zázraky. Řekněte jim, že přípravek nemohou dostat, a sledujte, jak o něj žadoní! Nebo jim řekněte, že to není pro ně, ale pro jejich plyšového medvídka nebo panenku. Děti se rády starají o své hračky, takže je pravděpodobnější, že si lék vezmou, pokud je určen pro jejich oblíbeného plyšáka.

Úplatky mohou dělat zázraky

Ano, úplatky mohou být účinné, ale záleží na tom, jaký druh úplatku nabídnete. Třeba jim nabídněte samolepku nebo malou hračku, pokud si prášek vezmou. Nebo jim slibte výlet do parku nebo na hřiště, jakmile se budou cítit lépe. 

Jen se ujistěte, že úplatek je něco, co opravdu chtějí!

Obraťte vše do vtipu

Humor může být skvělým způsobem, jak přimět dítě, aby si přípravek vzalo. Vymyslete si hloupou písničku nebo tanec, zatímco bude lék užívat. Nebo si představte, že přášek je kouzelný lektvar, který ho promění v superhrdinu. Děti rády používají svou představivost, takže buďte kreativní a bavte se!

Nyní přejděme k tématu úlevy od průjmu nebo pomoci při průjmu. Pokud se jej přesto nepodaří přesvědčit, nebo dokonce poté dojde ke skandálu. Navíc je to ještě horší, pokud si dítě spojuje užívání přípravků se stresem nebo strachem.

A zde je důležitý poslední parametr – správná K O N Z I S T E N C E! Jen málokteré dítě bude schopno spolknout tabletu samo. A  to mluvíme o dětech... i dospělí s tím mají problémy. 

Typ na přípravek proti průjmu u děti?

Gel! 

Pokud hledáte zdravotnický prostředek s adsorbčními účinky je dobrou volbou gel. Je bez chuti, bez zápachu a šetrné k jemným sliznicím dítěte. Navíc splňuje požadavky na to, aby byly hypoalergenní a neměly žádné přídatné látky. Český ENTEROSGEL® je dobrým příkladem takového gelu, který lze dokonce přimíchat do oblíbeného nápoje dítěte, aniž by si toho všimlo. 

Při nákupu dětských potřeb první pomoci se nezapomeňte podívat po ENTEROSGEL®, který lze použít jako první pomoc při průjmech různého původu, jako je otrava, infekce, jakákoli intoxikace, která se projevila průjmem. 

Jak  ENTEROSGEL® funguje?

Nejprve je samozřejmě třeba vysvětlit mechanismus účinku. Představme si takovou houbička, která cestuje traktem a sbírá škodlivé toxiny, na které cestou narazí, aniž by poškodila sliznici. Jaká je její mimořádná vlastnost? Jenže se nevstřebává do krevního oběhu a odchází spolu se stolicí, přičemž je z těla zcela vyloučena! Tato vlastnost je nesmírně důležitá pro bezpečnost zdraví dítěte, a proto se může užívat již od narození u novorozenců. Tedy pro všechny bez ohledu na věk. 

Takže místo nákupu náplastí se zvířátky, které jsou často povinnou součástí lékárničky, možná zjistíte, že  ENTEROSGEL® má navíc výhodu uklidnění Vašich nervů.

Reklamní článek

ENTEROSGEL® je zdravotnický prostředek, perorální suspenze indikovaná k symptomatické léčbě akutního průjmu a syndromu dráždivého tračníku s průjmem (IBS-D). Před použitím si pozorně přečtěte příbalový leták. Doporučujeme také konzultace s Vaším lékařem. 

Vice informace je na webu enterosgel.eu. 

Publikováno: 15. 05. 2024

Kategorie: Nemoci a zdravotní potíže

Autor: Ivana Křivánková