Kterým nápojům se v rámci svého pitného režimu raději vyhnout a které naopak upřednostnit?

Pijeme, abychom žili. Lidský organismus denně vyloučí močí, pocením, dýcháním, ale i stolicí v průměru více než 2 litry vody. Aby zůstala vodní bilance organismu v rovnováze je potřeba alespoň stejné množství tekutin opět přijmout. Část vody do těla dostaneme potravou, zbytek je potřeba nahradit nápoji. Jak volit jejich složení, aby nám za to naše tělo poděkovalo?

Minerální vody jen výjimečně

Mnoho konzumentů kupuje minerální vody ve víře, že jejich pitím dělají svému organismu dobrou službu. Minerálky byly primárně opravdu určeny k léčení některých tělesných neduhů, ovšem v časově omezených kůrách. Dlouhodobou konzumací minerálních vod si zaděláváme na problémy spojené s vysokým tlakem, ledvinovými či žlučovými kameny, ale i potížemi v době těhotenství.

Přeslazené a přibarvované limonády raději vůbec

Stejně jako minerální vody nejsou dobrým základem pitného režimu ani limonády a ochucené energetické nápoje. Hlavním důvodem je obsah cukru, který zvyšuje žízeň, ale také sycení oxidem uhličitým, který se spolu s dalšími látkami výraznou měrou podílí na poškození zubní skloviny. Nápoje jako Coca cola a přibarvované limonády nejsou vhodné vůbec z důvodu vysokého obsahu cukru, umělých barviv a kofeinu, který je mírně návykový a u dětí je příčinou hyperaktivity.

Základem pitného režimu by měla být čistá voda

Nápojem, který člověk konzumuje nejčastěji, by měla být čistá voda. Ideálně přímo kohoutková. Její zdravotní nezávadnost je garantována přísně nastavenými limity, které obsah škodlivých látek stahují na minimum. Chcete-li mít ale jistotu, že voda, kterou pijete je vašemu organismu prospěšná, vsaďte na její filtrování. Obyčejná filtrační konvice dostane z kohoutkové vody zbytky chlóru, pesticidů i dusičnanů, odstraní i případný rez z potrubí či mírné zakalení. Specialista na filtraci vody však doporučuje ve filtračních konvicích v závislosti na intenzitě jejich používání pravidelně měnit filtrační patrony. Ty se totiž časem a absorpcí odfiltrovaných složek zanášejí a neplní svoji funkci. U filtračních konvic se dostatečný interval pro výměnu filtru pohybuje okolo 1 měsíce. Řídit byste se však měli spíše množstvím přefiltrované vody.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková