První pomoc při vzniku opruzenin

Opruzeniny jsou zánětlivé onemocnění kůže, které dokáže potrápit od miminek přes dospělé až po seniory. U dospělých vznikají opruzeniny v tříslech nebo v podpaží. U žen se často objevují také v oblasti pod prsy a častěji u mužů se objeví opruzenina v oblasti konečníku. V případě miminek, dětí a seniorů vzniká opruzenina velmi často pod plenami. V těchto případech označujeme opruzeninu plenkovou dermatitidou. Co opruzenina / plenková dermatitida je, jak k ní přijdeme a jak ji léčit?

Co je opruzenina a jak vzniká?

Opruzenina vzniká na pokožce, která je vlhká a zároveň se o sebe tře. Tato vlhkost je způsobena potem, v případě plenkové dermatitidy výkaly nebo močí. Působením obsažených látek a třením pokožky vznikají bakterie, které dráždí pokožku. Vlivem toho pokožka zarudne, svědí a dotek není příjemný.

Péče o opruzeniny

Jestliže zaregistrujeme zarudlé bolavé fleky na pokožce, je důležité místo pečlivě omýt vlažnou vodou. Nepoužívejte žádné mycí gely, které by pokožku ještě více dráždily. Poté nechejte omytou opruzeninu samovolně oschnout. Je možné osušit ji také suchým ručníkem nebo vlažným vánkem z fénu, v žádném případě však pokožku nesušte silou, uškodili byste jí. Jakmile bude pokožka suchá, zajistěte jí dostatečnou hydrataci. K tomuto účelu existuje krém na opruzeniny. Kromě toho, že pokožku hydratuje, vytváří také ochranný štít. Ten zabraňuje dalšímu nežádoucímu styku dráždivých látek s kůží. Myslete také na to, že by pokožka měla mít možnost co nejvíce dýchat a tím se i méně potit. V případě plenkové dermatitidy použijte například zásyp. Krém na opruzeniny Dermaguard je vhodný od 6. měsíce věku miminka.

Lze opruzeninám předejít?

Lze, přičemž prevence opruzenin je poměrně snadná. Použitím krému Dermaguard poskytnete pokožce ochrannou bariéru dříve, než opruzenina vznikne.

Publikováno: 01. 06. 2022

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková