Vybíráme kolo pro dítě

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Toto pořekadlo většina dětí nesnáší, ale co se týče jízdy na kole, perfektně k němu sedí. Většinou se učíme jezdit na kole jako malé děti a i když pak na kolo několik let nenasedneme, tak tuto činnosti nezapomeneme, proto je důležité, abyste i vy učili své děti jezdit na kole, ale nejprve mu kolo musíte pořídit.

Na velikosti záleží

Vybírat dětské kolo není jednoduché. Na jednu stranu byste potřebovali, aby u toho dítě bylo, protože pak bude jednodušší zvolit správnou velikost kola, ovšem na druhou stranu si dítě může vybrat kolo, které pro něj není vhodné a bude si stát za tím, že žádné jiné kolo nechce. Samozřejmě, že vzhled kola je důležitý, protože když bude mít dítě kolo, které se mu líbí, bude se s ním chtít chlubit, takže bude mít větší motivaci jezdit, ale jsou i jiné aspekty, které je potřeba zohlednit.

Kolo roste s dítětem

Mnoho rodičů má tendenci koupit dítěti rovnou větší kolo, aby do něj dorostlo. Ve skutečnosti to není dobrá volba, neboť větší kolo by mohlo být pro dítě příliš náročné, a tak se může stát, že bude mít strach z toho jezdit na kole. Výhodou je, že když dítě z kola vyroste, můžete ho nechat mladšímu sourozenci. Horší situace je, když je i nejmenší kolo na vaše dítě velké, v takovém případě je nejlepší začít s odrážedlem. Odrážedlo je perfektní příprava na kolo, mnohdy vypadá úplně stejně jako kolo, jen mu chybí pedály. Pokud je dítě na odrážedlo zvyklé, nebude se tolik bát první jízdy na kole.

Další požadavky na dětské kolo

Kromě správné velikosti, je při výběru dětského kola důležité také to, aby bylo lehké, protože kdyby dítě například na kole spadlo, mělo by být schopné sebe i kolo postavit. Stejně tak důležité, aby bylo jednoduché na ovládání, proto bývají první kola často bez přehazovačky a namísto klasické brzdy, mají tak zvané torpédo, což znamená, že kolo zabrzdí, když dítě šlápne do pedálů opačným směrem.

Publikováno: 19. 07. 2021

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková