Proč je vitamin D tak důležitý? Ptali jsme se praktických lékařů

Pokud jste zrovna na kontrole u svého obvodního lékaře, možná na vás apeluje s tím, abyste do svého jídelníčku zařadili vícero vitaminu D. Podle posledních statistik máme právě tohoto klíčového vitaminu nedostatek, i proto na to praktický lékař v Ostravě či praktický lékař ve Frýdku-Místku apeluje. Jakožto pacienta vás možná napadá několik otázek, a sice proč je vitamin D tak důležitý, respektive kde vitamin D vlastně najdeme?

Vitamin D proti rakovině i na ochranu kardiovaskulárního systému

Většina lidí má zafixováno to, že vitamin D posiluje zdraví našich kostí. Jenže pravdou je, že vitamin D je potřebný i z jiných důvodů - nepotřebují ho jenom naše kosti. Obvodní lékaři se shodují kupříkladu na tom, že vitamin D hraje podstatnou roli v prevenci rakoviny. Umí zabránit třeba rakovině tlustého střeva, což je jeden z nejčastějších typů rakoviny u nás.

Kromě toho předcházíte i vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Bylo prokázáno, že právě na onemocnění srdce každým rokem umírá nejvíce lidí u nás. A právě nedostatek vitaminu D ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění spěje. Když se ho budete snažit doplnit do těla, předejdete tím poškození cév i srdce.

A v neposlední řadě je vitamin D potřebný i ve chvíli, kdy se snažíte upevnit svůj imunitní systém. To ostatně potvrdily i nedávné výzkumy prováděné v Kodani. Zjistilo se, že nejen vitamin C, ale také vitamin D umí z imunity vytvořit pevné rytířské brnění, přes které se nedostane žádný vir, bakterie ani nic jiného, co by napáchalo škody.

Kde najdeme vitamin D?

Jelikož nedostatek vitaminu D způsobuje svalovou slabost, bolesti kostí nebo řadu nemocí, je třeba ho do těla doplňovat. Otázkou ale zůstává, kde vitamin D najdeme?

Máme dvě možnosti, a sice doplníme vitamin D s pomocí doplňků stravy a za druhé do jídelníčku přidáme potraviny, které jsou na vitamin D bohaté. Mluvíme tedy konkrétně o mléčných výrobcích, dále také o cereáliích, vajíčkách nebo samozřejmě o rybách - konkrétně tedy mluvíme o lososovi, tuňákovi nebo o sardinkách.

Publikováno: 29. 10. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Léky a doplňky stravy

Autor: Ivana Křivánková