Opravdu neviditelná rovnátka

Cesta ke krásnému a symetrickému úsměvu byla v minulosti zdlouhavá a nepříjemná. Po určitou dobu vám úsměv místo rovných zubů zdobily drátky a zámečky. Díky moderním technologiím je tomu však konec. V současnosti si totiž můžete vybírat hned z několika typů rovnátek. Následující řádky vám představí dvě možnosti, které vám narovnají zuby a přitom nebudou vidět. Možná se vám nechce věřit, že je to možné, ale rovnátka opravdu nemusí být vidět. Ale je to tak, diskrétní cesty k rovným zubům jsou rovnou dvě. Jednou z možností neviditelných rovnátek jsou vnitřní neboli lingvální rovnátka. Druhou možností jsou neviditelná rovnátka Invisalign.

Lingvální rovnátka

Vnitřní rovnátka jsou alternativou ke klasickým fixním rovnátkům. Na zuby se rovnátka připevní z vnitřní strany. Zvenku tedy nejsou vidět, což vám přináší výhody především po stránce estetické. Ve srovnání s ostatními druhy rovnátek jsou však nepohodlná a mohou vás zpočátku dřít do jazyka. Obtížněji se s nimi z počátku mluví, ale po pár týdnech tyto problémy odezní. Těžší je s nimi ústní hygiena, protože zadní strany zubů jsou špatně přístupné.

Neviditelná rovnátka Invisalign

Poslední přírůstek do rovnátkové rodiny jsou Invisalign – v současnosti asi nejpopulárnější rovnátka na trhu. Velkou oblibu si rovnátka získala u pacientů díky pohodlnosti a bezbolestnosti, kterou poskytují. Celý systém je založen na sérii průhledných fólií, které si můžete kdykoliv sundat a nandat. Fólie si odnesete domů a pravidelně si je měníte podle předepsaného plánu. Kromě toho, že si můžete čistit zuby tak, jak jste zvyklí, můžete i jíst všechno, co máte rádi. Z estetického hlediska se nedají rovnátka Invisalign s klasickými fixními rovnátky vůbec srovnat. Po celou dobu léčby jsou opravdu velmi diskrétní a nikdo o nich nemusí vědět. Sice jsou Invisalingn bezbolestná, nejsou vidět a nemusíte během jejich nošení docházet tak často na kontroly, ale mají i své nevýhody. Hlavní nevýhodou tohoto typu rovnátek je náročnost na disciplínu. Pokud je nenosíte předepsanou dobu (cca 22 hodin denně), může se délka ortodontické léčby prodlužovat. Invisalign také bohužel nejsou vhodné na léčbu všech typů vad. V některých případech je zkrátka potřeba sáhnout ke klasickým fixním rovnátkům.

Jak Invisalign fungují

K výrobě fólií se používá speciální 3D software, který naplánuje každý pohyb vašich zubů během léčby. Jak se postupně posunují zuby do naplánované polohy, mění se i dlahy, které jimi pohybují. Jednotlivé dlahy se mění po cca 10 dnech. K ortodontistovi pak chodíte jednou za 2 až 3 měsíce. Celková délka léčby závisí na závažnosti vady. Ve většině případů se však pohybuje mezi 6 až 18 měsíci.

Co se děje po skončení léčby

Po ukončení léčby vás ještě čeká udržovací fáze, kdy budete nosit sundavací noční rovnátka, která zabrání tomu, aby se zuby vrátily do původní polohy. Kromě toho se ještě na zadní stranu předních zubů nalepí fixní retainer – tenký drátek, který slouží ke stabilizaci dosaženého stavu zubů. Tato udržovací fáze je stejná u všech druhů rovnátek. Neviditelná rovnátka si často vybírají dospělí pacienti, kteří nechtějí, aby někdo věděl o tom, že nosí rovnátka. Invisalign ocení všichni, kteří v práci hodně mluví nebo potřebují svá rovnátka udržet v tajnosti. Perfektním řešením jsou i pro lidi, kteří hodně cestují a nemají čas na časté kontroly, které jsou u běžných fixních i lingválních rovnátek potřeba.

Publikováno: 07. 07. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková