Připadáte si jako zpomalení a máte málo energie? Přinášíme pár tipů jak skoncovat nejen s jarní únavou

Naplánujete si každý týden do svého napjatého denního rozvrhu několik hodin sportu, a když na něj konečně přijde řada, raději zalezete do peřin? Jste po práci již tak unavení, že vám na zvedání činek v posilovně nebo poskakování na aerobiku zkrátka nezbývá energie? Možná děláte některou ze zásadních chyb, které vám energii odčerpávají. Ale možná byste se jen měli překonat a dostat do těla trochu endorfinů.

Přetněte začarovaný kruh a začněte cvičit

Chronická únava vzniká nejčastěji v důsledku nezdravého životního stylu v kombinaci s minimem pohybu. Právě nedostatek tělesného cvičení vede ke zvyšování stupně únavy, který nám brání v tom se do cvičení pustit. Zatněte zuby a překonejte se. Cvičení v těle vytvoří koktejl hormonů v čele s endorfiny, které se postarají nejen o vaši dobrou náladu, ale také o restart životních sil. Budete se po něm cítit lépe a nabiti novou energií. Je potřeba ale učinit ten první krok. Při něm vám mohou pomoci přírodní výtažky z rostlin, které jsou známé pro své energetizující a stimulační účinky. Velice dobře se v tomto ohledu osvědčila guarana, poklad jihoamerických indiánů. Ta díky vysokému obsahu guaraninu, což je ve své podstatě druh kofeinu, pomáhá zvyšovat výkonnost a odolnost lidského organismu a snižuje únavu. Zejména mužům pak může pomoci v boji proti únavě kotvičník zemní, který dokáže pozvednout hladinu testosteronu v krvi až o 30 %. Díky tomu pomůže nejen s odbouráním únavy, ale také s pozvednutím libida a celkové kondice organismu. Ne nadarmo je kotvičník považován za jedno z nejsilnějších přírodních afrodiziak.

Odpočíváte vůbec někdy?

Nejste náhodou unaveni z toho, jak se neustále snažíte vše stihnout a dostát svým závazkům? Víte, že si tím zbytečně sami zvyšujete hladinu stresu, který když pomine, zákonitě přijde únava. Nestresujte se kvůli tomu, že nestíháte a jedete pozdě na schůzku. Jsme jen lidé, pozdě může přijít každý. Neslibujte svým blízkým nic, o čem víte, že bude nad vaše síly. A především si uvědomte, že žít život naplno neznamená mít diář zaplněný událostmi tak, že vám na konci dne už nezbude jediná volná chvilka pro sebe.

Pravidelně jezte

Ať chceme či ne je základním zdrojem energie pro náš organismus potrava. Její složení a množství má vliv na to jak se cítíme, v jaké kondici je náš organismus, ale také na to jak rychle budeme stárnout a jak dobře přitom budeme vypadat. Nevyhýbejte se jídlu. Chcete-li se však zbavit únavy, odstraňte ze svého jídelníčku těžká jídla a zaměřte se na zvýšení podílu ovoce a především zeleniny. Čím více vitamínů a minerálů do sebe dostanete, tím menší u vás bude mít únava šanci.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková