Roušky snižují riziko nákazy až pětinásobně!

Nošení ochranných prostředků a dodržování hygienických pravidel se stalo každodenním chlebem pro většinu české populace. Ale stále se najdete dost lidí, kteří si efektivitou nařízení nejsou dvakrát jistí a o účinnosti roušek pochybují. V novém Mimořádném patření ministerstva jsou vyjmenovány studie, které jasně potvrzují fakt, že právě rouška významně přispívá k zploštění epidemické křivky. Na počátku epidemie bohužel chyběly hmatatelné důkazy, že tento zdravotnický prostředek skutečně funguje jako nástroj prevence přenosu SARS-CoV-2. V průběhu času však začalo přibývat studií, které potvrzují, že se jedná o významný prvek, který snižuje riziko přenosu až pětinásobně – na 17,4 %. Studie pochází z renomovaných zdrojů, účinností roušek se zabývá Světová zdravotnická organizace (WHO), Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) i Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ze Spojených států amerických (CDC). Účinnost prokázaly i další studie z jiných zdrojů.
Předpokladem efektivní prevence je správné nošení (rouška musí zakrývat nos i ústa).
Roušky jsou významným ochranným prostředkem zejména proti větším kapičkám, které se šíří kašlem, křičením, zpěvem, smíchem i běžnou mluvou. Rychlost šíření kapek větších než 10 pm může dosáhnout až 50 m/s (při kašlání) a urazí delší než dvoumetrovou vzdálenost – dvoumetrový odstup proto nemusí stačit.

Resumé? Nošení roušky je rozhodně opodstatněné. Pokud vám jsou proti srsti běžné zdravotnické roušky, poohlédněte se po stylovém kousku v Rouškoshopu. Na rouskoshop.cz seženete krásné roušky se stříbrem a potiskem, které perfektně doplní váš outfit. Stačí si vybrat z bohaté nabídky povedených motivů ten správný. Zboží pochází z české výroby a díky textilní vnitřní vrstvě s obsahem aktivního stříbra pro zabránění množení mikroorganismů jsou roušky velmi příjemné při nošení.

Publikováno: 04. 12. 2020 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Křivánková