Posilte svou imunitu vitaminem D

Posilování imunity je vděčným mediálním tématem. Jedině jedinec se silnou imunitou je schopný odolávat agresivním virům. Včetně koronaviru. Je ale otázkou, jak imunitu posilovat. Podzimní měsíce přinášejí úbytek slunečních paprsků, snižující se teploty, deštivé a větrné dny. A také náladu pod psa. Ta nám přitom škodí ze všeho nejvíc. Oslabuje naši imunitu. Spolu s alkoholem, nikotinem a nadbytkem cukru. A oslabená imunita pak nemá dostatek síly bojovat proti antigenům, patogenům a pozměněným buňkám vlastního těla. Ty pak stojí i za spoustou onemocněních od těch banálních, jako je nachlazení, až po ty život ohrožující včetně rakoviny. Co s tím? Ideálně dostat imunitu zpět do formy.

Jak na oslabenou imunitu?

Recept je všeobecně známý. Základem je zdravý jídelníček, dostatek pohybu, pitný režim a místo špatné nálady si naordinovat tu dobrou. Ta toho mnohdy zmůže nejvíc. A k tomu nezapomeňte na dostatek vitaminů, minerálů a stopových prvků. Z vitaminů se zaměřte především na C a D. Obzvláště ten, jak ukázala koronavirová pandemie, v podpoře imunitního systému hraje klíčovou roli. Větší, než se odborná veřejnost do té doby domnívala. U lidí s vážným průběhem onemocnění Covid 19 byla totiž zaznamenána právě nízká hladina tohoto vitaminu. Proto vitamin D a imunita k sobě neodmyslitelně patří. Vitamin D vás však neochrání jen před covidem. K tomu všemu zlepšuje vstřebávání vápníku a fosforu a přispívá ke zdraví kostí, zubů a svalů,

Vitamin D v přirozené podobě

Hlavním zdrojem vitaminu D je sluníčko. I z tohoto důvodu nemocných covidem v letních měsících není tolik jako v zimě, kdy je na místě ho začít tělu dodávat. V potravinách vitamin D najdeme v tučných rybách, játrech a válečnémžloutku. Vitamin D se však také přidává do tuků a margarínů. Problémem je, že zaměříme-li se na příjem vitaminu D v jeho přirozené formě, nikdy nevíme, jaké jeho množství tělu dodáváme. Mnohem větší sázkou na jistotu v tomto ohledu jsou kvalitní doplňky stravy.

Vybíráme doplňky stravy

Při výběru vhodného doplňku stravy nehleďte na jeho cenu, ale na množství účinné látky v něm obsažené. Uvědomte si, že k dosažení dostatečné denní dávky je třeba zkonzumovat 1 000 – 2 000 mikrogramů vitaminu D. Pro posílení imunity se držte spíše té horní hranice, tedy 2000 mikrogramů. Pokud si tedy koupíte přípravek s 50 mg vitaminu v jedné kapsli, budete muset užívat 4 kapsle denně.

Publikováno: 01. 10. 2021

Kategorie: Léky a doplňky stravy

Autor: Ivana Křivánková