Co to je generalizovaná úzkostná porucha a jak se zbavit úzkosti?

Málokdo s vámi bude polemizovat nad tím, že zdraví je to nejdůležitější, co máme. Velmi často se ale v kontrastu s tím můžeme setkat s bagatelizováním psychických problémů, které můžete slyšet ze svého okolí. Obvykle se za tím skrývá nepochopení, že psychické potíže vlastně obvykle nemůžeme přímo sami ovlivnit, jelikož jsou výsledkem chemických procesů v našem mozku. Často se také samotní pacienti obávají s těmito problémy svěřit, protože nechtějí být označeni za „blázny“. Problémy s psychikou však má dnes velké množství lidí, přičemž jsou stejně závažná, jako onemocnění, která postihují naše tělo fyzicky.

Úzkost představuje nejčastější psychický problém

Úzkosti jsou to nejčastější, co lidé v souvislosti s psychickými poruchami zažívají. Mezi naprosto nejčastější onemocnění, které souvisí s úzkostnými stavy, bezpochyby zařazujeme generalizovanou úzkostnou poruchu. Problémem jsou zde velmi nespecifické příznaky, což úzkost odlišuje například od fobií, které jsou naopak více konkrétní. Generalizovaná úzkostná porucha se projevuje tak, že člověk mívá nejrůznější obavy, že se mu něco stane, že něco nezvládne nebo není něco v pořádku. Často to souvisí s faktory, jako jsou:
  • Nízké sebevědomí (obvykle bezdůvodně)
  • Málo asertivní přístup
  • Špatné snášení kritiky
Ačkoliv by se to tak nemuselo zdát, takový člověk v mnoha případech nebývá neúspěšný, často je to naopak. Problém je v jeho vnímání sebe sama, který je značně neobjektivní v souvislosti se skutečností, že na sebe klade velmi vysoké nároky.

Jak se problémů zbavit?

Pokud člověk trpí úzkostmi, tak jej to velice vysiluje. Znamená to oslabený organismus, který je v neustálém stresu. S tím souvisí celá řada dalších problémů, jako jsou sklony k depresím nebo horší imunita. Pokud se ptáte, co pomáhá na úzkost, tak je to často odpočinek, schopnost dopřát si dostatečné množství spánku a také sportovní aktivity. Naopak se vyhněte například konzumaci alkoholu, který sice dočasně překrývá některé problémy, ale ty se po odeznění alkoholového spojení vrací s ještě větší intenzitou.

Publikováno: 30. 08. 2021

Kategorie: Nemoci a zdravotní potíže

Autor: Ivana Křivánková