Zdravější vzduch v domácnosti? Nemusíte investovat do čističek, stačí několik drobných opatření!

V poslední době se tématika čistšího a zdravější vzduchu v domácnosti docela rozjela. Ze všech stran se na nás sypou rady a doporučení, co udělat a co koupit, abychom kýžené kvality vzduchu dosáhli. Výrobci čističek vzduchu vás přesvědčují, že bez nich to nepůjde. Ale několik tradičních rad a postupů vám pomůže dosáhnout cíle i bez velké investice.

Nic proti čističkám, ale …

Čističky vzduchu jsou dobrými sluhy, avšak špatnými pány. Jako všechno ostatní. Pokud je používáte střídmě a nepřeháníte to s filtrací vzduchových částeček, kam patří i viry a bakterie, také prach, budete si užívat čistšího a voňavějšího vzduchu a nebudete postiženi negativními následky. Ano, přemíra technicky čištěného vzduchu není dobrá. Proč? Protože rapidně snižuje vaši obranyschopnost. Pokud trávíte denně hodiny ve vyčištěném vzduchu zbaveném prachu, spor a mikroorganismů, je to sice pro tělo vítané, ale také ho to přiměje k zahájení líného režimu. Jenomže líný režim neskončí vypnutím čističky vzduchu a odejitím ven. Tělo si líný režim zachovává dlouhodobě. A tak až se dostanete do běžného prostředí plného dalších částeček, jste nahraní. Tělo ztratilo schopnost se jim hned bránit. A o infekce a alergie máte postaráno. Čistička vzduchu se nejlépe hodí například pro děti v době jejich nemoci, aby si navzájem nepředávaly bacily pořád dokola. Oceníte ji i během topné sezóny, kdy správně zvlhčí vzduch. Pokud bydlíte nad rušnou křižovatkou, bude čistička vhodná po každém větším větrání. Ale vždy jen na chvilku. Prostě: všeho s mírou.

Pojďme na to přirozeněji

V domácnosti chce mít čistý, voňavý a zdravý vzduch každý z nás. O tom není pochyb. Přinášíme pár osvědčených rad, jak toho dosáhnout, aniž byste investovali do elektroniky nebo jiných drahých postupů.

Zdravý vzduch dodají pokojové rostliny

Pokojové rostliny, to je malý zázrak v bytě. Jednak jsou krásné a jednak nám pomáhají udržet vzduch v domácnosti opravdu zdravý. Některé z rostlin jsou přímo specialisty na přirozené filtrování vzduchu. Jedná se například o zelenec, který si poradí i s živými mikroorganismy. Formaldehyd, benzen či trichloretylen zlikviduje například gerbera či chryzantéma. Ty jsou sice krátkověké, ale můžete je častěji obměňovat a měnit tak barvy v bytě. Dlouhověkou rostlinou s podobnými schopnostmi je například břečťan. Z těch větších pak datlová palma nebo různé duhy fikusů. Ledviník neboli pokojová kapradina zvládne stejnou službu, k tomu pohltí i xylen, který bývá součástí odmašťovadel, nábytkářských pěn a tkanin. Když si projdete Kaufland leták na příští týden, jistě některou z kytek lapajících nevhodné částečky vzduchu najdete. Nabídka se pravidelně obměňuje, aby pro vás byla co nejpestřejší.

O vůně se postarají bylinky nebo oleje z nich

Pěstovat doma bylinky, to je velká výhoda. Jednak si jimi provoníte byt a jednak budete mít domácí koření do mnoha jídel. Po prohlédnutí Lidl letáku zjistíte, že nabídka hrnkových bylinek je velká a že si můžete kuchyni, respektive okenní parapet, vybavit celou řadou voňavých a chutných rostlinek. Pořídit si můžete rovnou esenciální oleje z bylinek, nakapat je do vody a tu ohřívat nad plamenem svíčky. Byt bude vonět a ještě zlikvidujete velké množství nežádoucích mikroorganismů. Díky síle bylinek také posílíte sliznice dýchacích cest a ještě zlikvidujete i ty breberky, které se v dýchacích cestách už usadily. Větrání za vás nikdo neudělá – tedy pokud nedisponujete rekuperací Větrejte intenzivně, ale v krátkých intervalech. To platí hlavně v zimě. Najednou otevřete všechna okna v bytě dokořán a za pár minut zase zavřete. Vymění se většina vzduchu, ale nábytek a stěny nestihnou vychladnout.

Opětovné ohřátí vzduchu bude záležitostí několika momentů.

A společně s větráním je potřeba také pravidelně prát potahy, závěsy, záclony a jiné volně snímatelné textilie. A ty, co nejdou sejmout, alespoň důkladně vysajte a vyčistěte přípravky k čištění čalounění a koberců. Čištění všech koberců je samozřejmostí. Textilie a jiné měkké a nasákavé materiály totiž v sobě rády skladují jednak pachy a jednak i kvanta roztočů a jiných broučků. Pokud bydlíte v místě, kde vzduchem létá i dost těžkých částic, rády se v těchto textiliích usadí. A při každém pohybu (záclonou, závěsem, dosednutí na potah sedačky) se zase vymrští do vzduchu.

Bez úklidu to prostě nepůjde. Pomoci může nezávadná chemie

I podlahy a také pracovní plochy, toaletu a koupelnu musíme udržovat čisté. Pomoci nám v tom mohou klasické přípravky, jako jsou ocet a jedlá soda, sůl, citronová šťáva. Můžeme na to jít ale sofistikovanějšími látkami, jakými jsou například nano čistící přípravky. Jsou šetrné, účinné a hlavně uspoří náklady, protože se používají ve velmi malém množství. Jestli máte domácí mazlíčky, je nutné se pravidelně starat o jejich pelíšky a záchody, použít můžete i odstraňovače pachů. Ty ocení také kuřáci, i když kouření se absolutně vylučuje se zdravým a svěžím vzduchem v bytě.

Vlhkost vzduchu je také důležitá

Když na radiátory pověsíme zvlhčovače vzduchu, bude o jeho dostatečnou vlhkost vždy postaráno (tedy do doby, než zapomeneme dolít vodu). S regulací vlhkosti velmi pomohou i výše zmiňované pokojovky. Přirozeně obohacují vzduch o vodní páru, a to právě potřebujeme.

Publikováno: 13. 11. 2017

Kategorie: Zdravé bydlení

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: čistý vzduch doma | zdravý vzduch v domácnosti