Zdravé bydlení

Zdravější vzduch v domácnosti? Nemusíte investovat do čističek, stačí několik drobných opatření!

V poslední době se tématika čistšího a zdravější vzduchu v domácnosti docela rozjela. Ze všech stran se na nás sypou rady a doporučení, co udělat a co koupit, abychom kýžené kvality vzduchu dosáhli. Výrobci čističek vzduchu vás přesvědčují, že bez nich to nepůjde. Ale několik tradičních rad a postupů vám pomůže dosáhnout cíle i bez velké investice.

Nic proti čističkám, ale …

Čističky vzduchu jsou dobrými sluhy, avšak špatnými pány. Jako všechno ostatní. Pokud je používáte střídmě a nepřeháníte to s filtrací vzduchových částeček, kam patří i viry a bakterie, také prach, budete si užívat čistšího a voňavějšího vzduchu a nebudete postiženi negativními následky.

Ano, přemíra technicky čištěného vzduchu není dobrá. Proč? Protože rapidně snižuje vaši obranyschopnost. Pokud trávíte denně hodiny ve vyčištěném vzduchu zbaveném prachu, spor a mikroorganismů, je to sice pro tělo vítané, ale také ho to přiměje k zahájení líného režimu.

Jenomže líný režim neskončí vypnutím čističky vzduchu a odejitím ven. Tělo si líný režim zachovává dlouhodobě. A tak až se dostanete do běžného prostředí plného dalších částeček, jste nahraní. Tělo ztratilo schopnost se jim hned bránit. A o infekce a alergie máte postaráno.

Čistička vzduchu se nejlépe hodí například pro děti v době jejich nemoci, aby si navzájem nepředávaly bacily pořád dokola. Oceníte ji i během topné sezóny, kdy správně zvlhčí vzduch. Pokud bydlíte nad rušnou křižovatkou, bude čistička vhodná po každém větším větrání. Ale vždy jen na chvilku. Prostě: všeho s mírou.

Pojďme na to přirozeněji

V domácnosti chce mít čistý, voňavý a zdravý vzduch každý z nás. O tom není pochyb. Přinášíme pár osvědčených rad, jak toho dosáhnout, aniž byste investovali do elektroniky nebo jiných drahých postupů.

Zdravý vzduch dodají pokojové rostliny

Pokojové rostliny, to je malý zázrak v bytě. Jednak jsou krásné a jednak nám pomáhají udržet vzduch v domácnosti opravdu zdravý. Některé z rostlin jsou přímo specialisty na přirozené filtrování vzduchu. Jedná se například o zelenec, který si poradí i s živými mikroorganismy.

Formaldehyd, benzen či trichloretylen zlikviduje například gerbera či chryzantéma. Ty jsou sice krátkověké, ale můžete je častěji obměňovat a měnit tak barvy v bytě. Dlouhověkou rostlinou s podobnými schopnostmi je například břečťan. Z těch větších pak datlová palma nebo různé duhy fikusů.

Ledviník neboli pokojová kapradina zvládne stejnou službu, k tomu pohltí i xylen, který bývá součástí odmašťovadel, nábytkářských pěn a tkanin. Když si projdete Kaufland leták na příští týden, jistě některou z kytek lapajících nevhodné částečky vzduchu najdete. Nabídka se pravidelně obměňuje, aby pro vás byla co nejpestřejší.

O vůně se postarají bylinky nebo oleje z nich

Pěstovat doma bylinky, to je velká výhoda. Jednak si jimi provoníte byt a jednak budete mít domácí koření do mnoha jídel. Po prohlédnutí Lidl letáku zjistíte, že nabídka hrnkových bylinek je velká a že si můžete kuchyni, respektive okenní parapet, vybavit celou řadou voňavých a chutných rostlinek.

Pořídit si můžete rovnou esenciální oleje z bylinek, nakapat je do vody a tu ohřívat nad plamenem svíčky. Byt bude vonět a ještě zlikvidujete velké množství nežádoucích mikroorganismů. Díky síle bylinek také posílíte sliznice dýchacích cest a ještě zlikvidujete i ty breberky, které se v dýchacích cestách už usadily.

Větrání za vás nikdo neudělá – tedy pokud nedisponujete rekuperací
Větrejte intenzivně, ale v krátkých intervalech. To platí hlavně v zimě. Najednou otevřete všechna okna v bytě dokořán a za pár minut zase zavřete. Vymění se většina vzduchu, ale nábytek a stěny nestihnou vychladnout.

Opětovné ohřátí vzduchu bude záležitostí několika momentů.

A společně s větráním je potřeba také pravidelně prát potahy, závěsy, záclony a jiné volně snímatelné textilie. A ty, co nejdou sejmout, alespoň důkladně vysajte a vyčistěte přípravky k čištění čalounění a koberců. Čištění všech koberců je samozřejmostí.

Textilie a jiné měkké a nasákavé materiály totiž v sobě rády skladují jednak pachy a jednak i kvanta roztočů a jiných broučků. Pokud bydlíte v místě, kde vzduchem létá i dost těžkých částic, rády se v těchto textiliích usadí. A při každém pohybu (záclonou, závěsem, dosednutí na potah sedačky) se zase vymrští do vzduchu.

Bez úklidu to prostě nepůjde. Pomoci může nezávadná chemie

I podlahy a také pracovní plochy, toaletu a koupelnu musíme udržovat čisté. Pomoci nám v tom mohou klasické přípravky, jako jsou ocet a jedlá soda, sůl, citronová šťáva. Můžeme na to jít ale sofistikovanějšími látkami, jakými jsou například nano čistící přípravky. Jsou šetrné, účinné a hlavně uspoří náklady, protože se používají ve velmi malém množství.

Jestli máte domácí mazlíčky, je nutné se pravidelně starat o jejich pelíšky a záchody, použít můžete i odstraňovače pachů. Ty ocení také kuřáci, i když kouření se absolutně vylučuje se zdravým a svěžím vzduchem v bytě.

Vlhkost vzduchu je také důležitá

Když na radiátory pověsíme zvlhčovače vzduchu, bude o jeho dostatečnou vlhkost vždy postaráno (tedy do doby, než zapomeneme dolít vodu). S regulací vlhkosti velmi pomohou i výše zmiňované pokojovky. Přirozeně obohacují vzduch o vodní páru, a to právě potřebujeme.

Přidat komentář

Click here to post a comment

Kde vám můžou pomoci

Reklama

Chcete udělat něco pro svoje zdraví? Moderní sauny mají prokazatelně prospěšné účinky na lidské tělo. Nechte si postavit sauny na míru od firmy Saunasystem.

Máte problémy s otěhotněním? Umělé oplodnění může být cestou k vytouženému dítěti.

Bactoral